DSC Gallery se dlouhodobě zabývá současnou uměleckou scénou v Praze a sleduje výtvarné ateliéry na Akademii výtvarných umění v Praze. Řadu pedagogů také galerie zastupuje a postupně si vyhlíží jejich mladé absolventy. Mezi ně patří malíř Jakub Janovský a sochař Ondřej Filípek jejichž výstava s názvem Šest prstů představuje nejnovější práce těchto dvou výrazných osobností mladé umělecké scény.
Metafora anomálie vycházející z tradičních uměleckých technik
Známý německý filozof Friedrich Nietzsche napsal na vlně nihilismu spoustu myšlenek. Jedna z nich se stala přítomnou na výstavě Jakuba Janovského a Ondřeje Filípka: „Pravda je škaredá. Máme umění, abychom na pravdu nezašli.“ Jak popsal umělecký postoj zmíněné dvojice autorů kurátor výstavy Adam Hnojil „Nepravidelnost zpočátku děsí, ale časem se stává natolik běžnou, že si málokdo uvědomí, že na ní, pokud nebyla potlačena ihned, může být postaven veškerý pokrok.“

Výstavu doprovází téma dětských her, které jsou často zlé a pofidérní. Zrovna rozpočítávání na prstech toho, kdo vypadává z kola ven, je obávanou skutečností, která ohrožuje naše místo ve společnosti. „Toto prostředí je surové a v případě Jakuba Janovského se situace přetáčí do nemilosrdné metafory světa dospělých“, doplnil kurátor výstavy Adam Hnojil. Jakub Janovský záměrně pracuje s motivy z dětského světa, s násilím a zvláštním sexuálním fetišismem. Nedozvíme se z obsahu plnou výpověď. Nechává na divákovi, aby si domyslel závěr příběhu. Za touto magií výtvarného projevu se Janovskému daří zpříma zasáhnout naše emoce a city, skrze které rozdmýchává nejistotu a obavy. Vedle toho Ondřej Filípek balancuje na hraně industriálu a potenciálu živého tělesa. Samotná tvorba směřuje k filozofickému principu, který zkoumá proměnu psychického a fyzického aktu. Individualismus se stupňuje ve formách a měřítkách fragmentů částí těl. Tichá bolest prostupuje současnou estetiku, kterou je socha prosycena. Své sochy skládá a důkladně staví z různých stavebních materiálů, spojuje železné dráty, trubky, dřevěné větve, barely a sádru. Znovu dostává život do vyhozených odpadů naší kultury a esteticky s nimi pracuje. Je to pro něj osvobozující proces. V tu chvíli je umělcem stvořitelem, který kuje nová lidská torza a postavy. „Ve výstavní koncepci DSC Gallery se poprvé prezentují tyto dvě mladé tváře. Jakub Janovský je velmi nadějný umělec, kterého řadu let sledujeme a jeho tvorba v dekadentních polohách nás fascinuje. A podtrhnout tuto výstavu ještě industriálními betonovými objekty neotřelého a revoltujícího sochaře Ondřeje Filípka se nakonec ukázalo jako skvěle zkomponovaná souhra“, zdůrazňuje galeristka Olga Trčková.
Výstava potrvá od 6.6. 2019 do 4.7. 2019
DSC Gallery
Dlouhá 5
Praha 1
110 00