Lenka Mulabegovič tvořící pod značkou Mi Fashion Label, si již delší dobu hraje s materiály v jejich čisté podobě. V její kolekci NON DYE se objevuje nebarvený denim a je jedním z příkladů precizního zpracování, uvědomělého přístupu nejen k tvorbě, ale i k přírodě a v neposlední řadě k přáním jaké mají její klientky.
Výroba z biologické bavlny, minimální používání syntetických látek a zájem o původ materiálů je otázkou celkového přístupu.

Co tě na nebarveném denimu přitahuje?
Na přírodním denimu krásně vynikne struktura. Vidíte částečky bavlníku a jeho nepravidelnost. Přírodní barva denimu září létem, splývá s pískem. Vynikne při zpracování střihové řešení a tak jsem využila sochařského efektu materiálu, hrála si se sklady a geometrickým členěním.
Jak se ti kombinovaly detaily s touto barvou? Je stejně univerzální jako klasická denimově modrá?
Tento světlý přírodní denim ráda osvěžuji kontrastními barvami, teď neonovými. Ale ponechala jsem i vrstvení tón-v-tónu. Nicméně, dle mého, nositel může přírodní denim libovolně kombinovat se všemi barvami i materiály.
Tvoje kolekce kombinují eleganci klasiky a výrazné prvky městského stylu. Ta snová letní není výjimkou, eklektická zeleno-žlutá čistotu denimu rozzáří. Jak kolekci vnímáš ty?
Moc ráda vytvářím protichůdné kombinace, kontrasty a napětí. Ženské elegantní prvky se zálibou odlehčuji sportovními detaily. Hraji si s různě řešenými kapsami, trochu bourám klasické proporce, s citem, aby si oblečení zachovalo svoji hlavní funkci – příjemné nošení.
Focení kolekce probíhalo u moře. Jedná se tedy spíše o “resort”? Jak vlastně přistupuješ k trendům a novým sezónám?
Focení denim kolekce v Los Angeles vzniklo díky fotografce Lucii Vysloužilové, která měla naplánovanou cestu a nabídla mi možnost focení tam. Navíc se s Lucií úžasně spolupracuje. Hned jsem věděla, že zrovna kolekce s přírodním denimem do tamního prostředí skvěle zapadne. Co se trendů týče, tak ano, sleduji je. Ale na druhou stranu se jimi nenechávám moc ovlivnit. Stále stojím nohama na zemi a nechci vyrábět kolekci „do šuplíku“. Toho jsem si už užila dost.

Jaký je tvůj přístup ke Slow Fashion a celkové udržitelnosti módy?
Zásadní! Odešla jsem z masové produkce od velkých značek k malé kvalitní výrobě nezatěžující přírodu. Nic nevzniká neosobně. Mám vřelý vztah jak ke klientele tak k výrobcům a ctím celý proces. Vše spolu souvisí a komunikuje. Od skicování až po předání finálního produktu nadšené klientce.
Kde vybíráš materiály? Znáš jejich původ a jakými chemickými procesy prošly?
Převážně dovážím z Itálie, Německa a Belgie. Ráda bych znala u všech původ, ale to popravdě nedokáži dohledat. Ručím hlavně za svou část výrobního řetězce, vybírám s ověřených dlouholetých zdrojů, kde znám kvalitu a sama ji s čistým svědomím použiji jak pro sebe tak pro klientky. U přírodního denimu je cesta jasná. A vyrábím vše výhradně v České republice, v malých sériích kde je i mnoho jemné ruční práce.
Pocházíš z Vysočiny. Myslíš, že tvůj přístup k tvorbě ovlivnilo tvé dětství a prostředí, ve kterém jsi vyrůstala?
Pocházím z Humpolce, kde se jistojistě probudila má touha dělat „módu“, možná proto, že se v mém ještě komunistickém dětství nedalo nikde nic sehnat. A tak jsem si kreslila sama své módní magazíny a šila si základní modýlky. Ale hlavně jsem v 15 letech odjela do Brna studovat střední textilní průmyslovku a pak už to jelo.
Jaký kousek by podle tebe neměl chybět v letním šatníku?
Košilošaty a džínová bunda.
Foto: Lucie Vysloužilová
Styling: Šárka Strnadová