TEXT A FOTO: Veronika Ondrůjová
Čím lepší je venku počasí, tím více v nás propukají cestovatelské vášně. Naše redaktorka Veronika, která je takovou digitální nomádskou, nás tentokrát pozvala do Portugalska, které se stává čím dál tím oblíbenější destinací.
Portugalsko se minulým rokem stalo lákadlem pro nejednoho digitálního nomáda. Lisabon ovládl kvetoucí turismus. Vítr, voda, víno, čerstvé ryby, život na ulicích a sluncem prosvícené dny zní jako ráj na zemi. Čím více lidí začne navštěvovat tu či onu destinaci, tím se stává oblíbenější, benevolentnější k turistům, ale také časem začne vystrkovat růžky a projevovat své stinné stránky. Je pak na každém z nás, jestli je budeme chtít tolerovat.
Lisabon
Lisabon jako vstupní brána do země se nadouvá a pyšní při ústí řeky Tejo do Atlantického oceánu. Prezidentský palác, majestátní sousoší Padrão dos Descobrimentos – Památník objevitelů a Belémská věž, ohlašují vstup do jedné z nejnavštěvovanějších částí města nazvanou Belém. Zde si jako správný turista zajisté vystojíte frontu na věhlasný pastel de nata z cukrářství Pastel de Belém, což je košíček z listového těsta plněný žloutkovým krémem.
Pokračujete dále do středu města Baixa, kde se rozhodně občerstvěte v zastřešené tržnici Mercado da Ribeira a pak stoupejte do bohémského Barrio Alto. Tam vás čeká historická Alfama, což je spletitá čtvrť v samotném srdci města, kde se na prostranství Campo de Santa Clara dvakrát týdně koná bleší trh Feira da Ladra. Mezi moje nejoblíbenější však patří horní část města Saldanha, která se rozprostírá kolem Avenida da Republica, Saldanha Square a Praça Marquês de Pombal. Důvodem budou otevřená prostranství, vzrostlé stromy, široké ulice a secesní kavárna založená v roce 1922 Café–Pastelaria Versailles.
Portugalsko je v posledních letech oblíbenou destinací, což sebou přináší i stinné stránky jako nesmyslně vysoké částky za pronájmy, které domorodce vytlačují z center měst. Zanikají tak mnohé malé podniky a rodinné služby, které ti co sem zavítají často vyhledávají. Tempo města udávají moderní uspěchaní světáci, co chtějí vše vidět, stihnout a zažít. A trh pouze naplňuje poptávku. Nicméně tato tendence není nijak překvapující, stalo se to ve všech hlavních městech a známých metropolích, které se s tímto problémem teprve následně snaží složitě vyrovnávat.
FUNKCIONALISMUS JAKO NESMRTELNÝ STYL O funkcionalismu se můžeme dočíst, že se jedná o architektonický styl, jenž své největší slávy dosáhl ve 20. letech dvacátého století. Ostatně i ty nejznámější stavby pocházejí právě z této doby.
Národní park Arrábida, pláže a rybářské vesničky oblasti Setúbal
Jižněji od Lisabonu se rozléhá mezi řekami Tajo a Sado region Setúbal. Pobřeží je poseté rozmanitými rybářskými vesničkami, kde na čerstvé rybě pochutnáte při západu slunce. Život zde je poklidnější, nikam tolik nespěcháte a dokážete tak opravdu vychutnat každý okamžik.
Portinho da Arrábida patří mezi skvosty národního parku Arrábida. Příjemná rybářská vesnička je útesy odstřižena od shonu civilizace a rušných silnic. Díky své izolovanosti a minimální možnosti zaparkování automobilu na jediné příjezdové cestě si pláž zachovává příjemnou přátelskou a nepřelidněnou atmosféru.
Fonte da Telha je jedno z mých oblíbených míst. Nachází se na trati plážového vlaku, který dle všeho již nejezdí, nedaleko od turisty přecpaného Costa da Caparica. V minulém století nelegálně vystavěná rybářská osada se stále nenápadně rozšiřuje, domečky krabicovitého typu jsou rozsypané po délce celé pláže a nad nimi trčí útes. Pláž poskytuje vyžití pro všechny: písčitá brouzdaliště pro nejmenší, silný vítr a dostatečně velké vlny pro milovníky vodních sportů, prostor pro povalování se a samozřejmě tu a tam nějaký snack-bar se smaženými kroketami a sendviči.
Sesimbra je rybářskou vesnicí, která zásobuje rybami v podstatě celé Portugalsko. Nad vesnicí se tyčí středověký hrad Maurů. Symbol pro jedno z prvních vítězství křesťanů nad Maury, byl klíčovou pevností při obraně dávného Portugalska, avšak kromě bitvy v roce 1165 žádnou další nezažil. Dochované jsou hradby, rozkošný hřbitov a barokní kostel sv. Marie s impresivní modro-bílou kachličkovou výzdobou. Ta při opravách interiéru dostala v jedné části zcela novou podobu, protože restauratérovi zřejmě unikla celistvost obrazu a tak jsou kachličky v naprosto volném stylu. Za zmínku stojí i pekařství Padaria Do Gá – Panificação, Lda., na Rua da Fé a cukrárno-bar Pastelaria Marzul „TOMÉ“ v centru na rohu, nedaleko pevnosti, muzea a pláže.
Proč do Portugalska vypravit
Zastáváte-li názor, že i nepsaná pravidla morální a etická by se měla dodržovat, natož ta psaná a ústní dohoda je pro vás závazná, pak vhodným termínem, kdy se do Portugalska vypravit pro vás bude pozdní jaro či počátek léta. Je to čas, kdy ještě turistická sezóna neušpinila ulice. Jeďte tam na měsíc, ne méně. Za tu dobu si dosyta užijete oceánu, čerstvých ryb a odpočinete si od shonu běžného života. Ideální je strávit celý čas na lodi, proplout po celé délce pobřeží a zastavovat v přístavech malebných rybářských vesnic.
Patříte-li spíš mezi volnomyšlenkáře a možná trochu lajdáky, pak pro vás bude nejlepším časem, kdy Portugalsko navštívit období od jara do podzimu. V tu dobu můžete plnými doušky ochutnávat vše, co Portugalsko skýtá. Samotný podzim, pak patří milovníkům prken, protože v tu dobu bývají vlny doslova obřích rozměrů.
Veroničiny tipy
- Určitě ochutnejte vína Papa Figos a kávy Delta.
- I když kupujte ovoce a zeleninu na tržnici, neznamená to, že nebyly posbírány u silnice. Chcete-li opravdu bio-kvalitu, hledejte označení ekologického zemědělství.
- Cestovat veřejnou dopravou je možné, avšak mnohem rychlejší, příjemnější a levnější je si pronajmout auto, či využít služeb BlaBlaCar a podobných.
- Pěší turistika či cyklistika se mimo hranice měst a vesniček nenosí. Cesty přizpůsobeny takovémuto způsoby prostě nejsou.
- Zima je v Portugalsku opravdu vlhká a nepříjemná. Domy bez izolace a topení, nefunkční krby a všudypřítomná plíseň, která kvete před očima je jen pro velice otrlé jedince.