Retro kousky nábytku a interiérové doplňky, jsou čím dál oblíbenější. Ne všichni s nimi ale umějí zacházet a vytvořit díky nim útulný domov. Jak na to? O tom jsme si povídali s interiérovou designérkou Hedvikou Novotnou.
Proč je retro v interiéru tak oblíbené?
Retro je v kurzu díky své nadčasovosti, hravosti, příjemným oblým tvarům a mladickému vzezření. Velkou devizou retro stylu je jeho kombinovatelnost s ostatními oblíbenými styly dneška. Velmi dobře se doplňuje se skandinávským, vintage, hipsterským či industriálním stylem. Velká skleněná odlévaná retro váza ze šedesátých let minulého století však může být nádherným solitérem i v přísně funkcionalistickém interiéru. Retro styl je oblíbený právě díky hravosti a snadné kombinovatelnosti zejména u mladší generace, která ve skutečnosti pravé retro a Brusel nezažila. Někdy se setkávám s požadavkem klientů začlenit do návrhu zajímavé křesílko či komodu po prarodičích. Mám tyto výzvy ráda, retro kousek dodá interiéru duši a má prostě šmrnc.
Z odborného hlediska tedy určitě nedoporučuji slepé kopírování starých stylů, protože výsledný interiér by pak mohl připomínat muzeum a kýžený efekt by se nedostavil
Je nějaké pravidlo, jak se retro kousky v dnešním interiéru používají? Můžeme si tento styl přinést i do moderní novostavby nebo patří jen do starých bytů?
Mnoho lidí si myslí, že při začleňování retro kousku do interiéru musí pak celý pokoj tomuto kousku podřídit. Naopak. Vždy vypadá lépe, když se v moderním interiéru vyjímají dvě zrekonstruovaná polstrovaná křesílka s ohýbanými dřevěnými područkami v designu a la Jindřich Halabala, než kdybychom těmto křeslům chtěli podřídit celý interiér a zařídit ho starými kusy z antikvariátu, aby vypadal stejně jako v 50. letech. Z odborného hlediska tedy určitě nedoporučuji slepé kopírování starých stylů, protože výsledný interiér by pak mohl připomínat muzeum a kýžený efekt by se nedostavil. Při zařizování domova s nádechem retra by se měl člověk řídit několika základními pravidly. Bydlení by mělo být praktické, člověk by v interiéru neměl hromadit haldy věcí, které už léta nepoužívá. Základ interiéru by měl být v neutrálních tónech, aby mohly retro kousky vyniknout – např. výrazná tapeta, retro komoda či solitérní křesílko. Důležité je, aby měl člověk při zařizování svého bydlení v retro stylu cit pro kombinaci barev a retro doplňků a uměl je prolnout se současnými moderními požadavky na pohodlné bydlení.