Type and press Enter.

Otevřená srdce Srí Lanky

Proč se vydávat na druhý konec světa? Exotická Srí Lanka se svou dech beroucí krajinou, pokorným obyvatelstvem a nevšední gastronomií za to stojí. A čím ještě si náš obdiv vysloužila?
1. Lidé: Usměvaví a otevření
Nic vám nezpříjemní dovolenou více než místní obyvatelstvo a jejich vstřícnost vůči návštěvníkům. Kamkoliv se po tomto nádherném ostrově vydáte, potkáte se s přátelským a milým uvítáním.
Úsměv září na každé tváři, ať už je to obsluha v hotelu nebo „jen“ prodavač lístků. I přes různé problémy, kterými si země prošla, zůstala k okolnímu světu přívětivá a dovolená tady přímo zahřeje u srdce.
2. Národní parky: Bohatství chudé země
Srí Lanka je plná nádherných národních parků. Jedním z nich jsou úchvatné Hortonské Pláně, kde můžete z „konce světa“ obdivovat východ slunce. Udawalawe či Bundala jsou pak místa s fantastickým labyrintem vodních toků a lagun, jež pokrývají rozsáhlou část parku.
Postačí však i NP Yala, kde při troše štěstí spatříte leopardy, slony a nespočet druhů ptáků, a to vše je jako dárek zabaleno do poklidné atmosféry nekončící přírody.
3. Polonnaruwa: Antické město králů
Toto bývalé sídelní město králů, prosperující obchodní a náboženské centrum se nachází blízko hory Sigiriya. Je plné buddhistických památek, jakými jsou chrámy, sochy, kláštery nebo královský palác.
Procházku antickým městem, které je také zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, si rozdělte na více dní, jeden vám rozhodně stačit nebude.
4. Sigiriya: Zahrada na vrcholku hor
Úžasná Lví skála se tyčí do 200 metrové výšky nad zalesněnou planinou. Náročné stoupání vám zpříjemní původní nástěnné malby a odměnou za výkon vám bude nekonečný pohled na krajinu kolem. Je až neuvěřitelné, že na tomto místě kdysi stával palácový komplex s rozsáhlými zahradami. Důkazem jeho existence jsou však dodnes fungující fontány a důmyslné vodní kanály.
5. Jídlo: Trocha Indie s vůní čajových lístků
„Slza Indie“, jak se také Srí Lance říká, není ničím jiným tolik podobná svému sousedu jako jídlem. I když místní obyvatelé milují ryby (a je to také na každém menu viditelné), nepohrdnou ani masovým kari nebo vegetariánskou kuchyní. Hlavní složkou při vaření je kokos, rýže, již zmíněné ryby a kari. Vše se samozřejmě zapíjí tím nejlepším čajem na světě!
6. Pláže: Relax při západu slunce
Žádný výlet na Srí Lance není považován za dokončený, dokud nepodniknete cestu na jižní pobřeží. Vydejte se do rybářské vesnice, kde se obyvatelé snaží do sítí nachytat svůj denní chléb nebo zajeďte na písečné pláže a pozorujte při západu slunce, jak kouzelně končí den v tomto exotickém ráji.
Nedaleko Galle se nachází jedna z nejkrásnějších pláží světa nazývaná Unawatuna. Neznáme lepší způsob, jak ukončit perfektní dovolenou než relaxací na zlatavém písku s klidnou, průzračnou vodou obklopenou útesy.
7. Čajové plantáže: Jako z filmového plátna
Teploty a vlhkost na ostrově mohou být pro někoho těžko zvládnutelné, a tak nejlepším způsobem, jak se trochu ochladit, je vydat se na vysočinu. Právě tam totiž najdete pověstné čajové plantáže, které malou zemi tolik proslavily ve světě.
Popíjet pravý cejlonský čaj v houpacím křesle na verandě, pozorovat sběr nových lístků nebo se zaposlouchat do výkladu o výrobě lahodného šálku čaje, to jsou zážitky, které vám nikdo nevezme.
8. Galle: Holandská chlouba ostrova
Holandská pevnost v Galle na jižním cípu ostrova je nádherný příklad koloniálního dědictví, které zůstalo dodnes viditelné.
Pevnost je plná starých holandských a anglických stylových domů. Spletité uličky s krásnou architekturou a atmosférou dávných dob vás okouzlí na první pohled.
9. Pozorování velryb: Safari tak trochu jinak
Jižní Srí Lanka nabízí pravděpodobně nejlepší místo na světě, kde je možné spatřit plout velryby společně s delfíny.
Plejtváka obrovského nebo jeho příbuzného vorvaně obrovského je možné pozorovat kolem měst Mirrisa a Galle, odkud vyplouvají loďky na tzv. velrybí safari.
10. Tradiční tance: Buddhismus v srdci i v nohách
Nejproslulejším místem, kde můžete navštívit představení s tradičními tanci, je bezpochyby Kandy. Toto kulturní město je považováno za jedno z nejsvětějších míst buddhismu vůbec a zároveň poslední hlavní město zaniklého Sinhálského království.
Jméno Kandy pochází ze sinhálského „kande uda rata“ = „město v horách“, místní jej však nazývají „Velkým městem“.